آموزش وردپرس

اختصاصی سینما۳۵/ فرجی از دلایل حذف برخی فیلم‌ها از فهرست نوروز گفت

سینما۳۵: سخنگوی شورای صنفی نمایش، با اشاره به اینکه معیار انتخاب ۱۲ فیلم ابتدایی برای اکران نوروز، رعایت توازن بود از دلایل حذف برخی فیلم‌ها از فهرست و همچنین وضعیت فعلی فیلم های اکران نوروزی گفت.

غلامرضافرجی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه «سینما۳۵»، درباره اکران فیلم های سینمایی نوروز پس از اعلام فهرست ۱۲ فیلم ابتدایی از سوی این شورا بیان داشت: تا کنون تنها فیلمی که به طور قطع در نوروز ۹۶ روی پرده سینما می رود، فیلم «خوب بد جلف» است که اکران آن هم اکنون آغاز شده، برخی دیگر از اسامی که تاکنون به عنوان فیلم‌های نهایی اکران نوروز منتشر شده اغلب گمانه زنی است و هنوز قراردادهای جدیدی به شورا ارائه نشده است که البته منتظر قراردادهای جدید هستیم و شاید این قراردادها در هفته پیش رو در اختیار شورای صنفی نمایش قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوأل که آیا قانون محدودیت اکران بیش از دو فیلم به صورت همزمان توسط یک پخش کننده در سال ۹۶ اجرا می شود گفت: قانونی درباره اینکه بیش از دو فیلم توسط یک دفتر پخش به صورت همزمان اکران نشود و یا اینکه تمام دفاتر بخش در یک بازه زمانی، حتما فیلمی رو پرده داشته باشند، در سال ۹۵ هم در آئین نامه شورای صنفی وجود نداشت، و در سال ۹۶ هم وجود نخواهد داشت. اما ما سعی داریم که توازن هم برای تهیه کننده و هم برای پخش کننده در نظر گرفته شود.

فرجی در ادامه توضیح داد: برای مثال شاید یک دفتر پخش، یک فیلم کمدی پرفروش، یک فیلم برگزیده مخاطب جشنواره و یک فیلم خوب دیگر که کمدی نیست برای اکران در اختیار داشته باشد، قاعدتا این ۳ فیلم به دلیل ایجاد توازن مناسب قابلیت نمایش دارد حتی اگر توسط یک دفتر پخش، توزیع شود.

سخنگوی شورای صنفی نمایش درخصوص عدم حضور برخی فیلم ها که شنیده شده بود علاقمند به اکران نوروزی هستند اما در فهرست ۱۲ فیلم اعلام شده حضور ندارند تصریح کرد:  شورا تمایل دارد که فیلم ها در هر بازه نمایشی، متوازن روی پرده سینما برود و همه فیلم ها شبیه به هم نباشند، و از آنجا که فروش فیلم ها در سال۹۵ خوب بود، شورا تمایل دارد این توازن در طول سال ۹۶ حفظ شود که قطعا رسیدن به این مهم نیاز به همکاری تهیه کننده و پخش کننده ها دارد.

فرجی ادامه داد: از طرفی دفاتر پخش تمام فیلم‌هایشان را برای اکران در نوروز کاندید کرده اند،  شورا معتقد است توازن باید بین دفاتر پخش نیز رعایت شود.

وی  با رد برخی شایعات مبنی بر حذف برخی فیلم ها به دلیل عدم صدور پروانه نمایش، از فهرست ۱۲ فیلم اعلام شده شورای صنفی که درخواست نمایش در نوروز را داشته اند گفت: اصلا چنین چیزی نیست، شورا برصدور یا عدم صدور پروانه نمایش فیلم ها واقف است، در همین فهرست ۱۲ فیلم که از سوی شورا اعلام شده، اغلب فیلم ها هنوز پروانه نمایش ندارند، و شورا فرصت داده که به همراه قرارداد با سرگروه و اخذ پروانه نمایش برای ثبت نهایی فیلم در شورای صنفی اقدام کنند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره اینکه کدام فیلم ها در صورت عقد قرار داد با سرگروه احتمال اکران پیش از شروع سال جدید را خواهند داشت افرود: بستگی به توافق تهیه کننده، پخش کننده و تعهد سینمادار در سال ۹۵ با صاحبان فیلم ها دارد. برای مثال اگر قرارداد یک سرگروه  با یک فیلم تمام شده باشد، می تواند درصورت توافق با صاحبان فیلمی که قرار است در نوروز اکران شود، نمایش آن فیلم را پیش از نوروز آغاز کند. این موضوع در شورای صنفی طرح و درباره آن تصمیم گیری می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code