آموزش وردپرس

ادامه حواشی گفته‌های عضو هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر؛ از تکذیب دبیر تا اعتراض کارگردان «کارت پرواز»

سینما۳۵: حاشیه های هیئت انتخاب و فیلم های راه یافته به بخش سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر امسال تمامی ندارد، عماد افروز عضو هیئت انتخاب می گوید دو فیلم باید در بخش مسابقه حضور می داشتند اما حذف شدند و دبیر جشنواره می گوید صاحبان این فیلم ها خودشان از حضور در بخش چشم انداز جشنواره انصراف داده بودند.

به گزارش خبرنگار سینما۳۵، عماد افروغ عضو هیئت انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، دربرنامه اینترنتی ۳۵ و سپس سایت سینما سینما، با اشاره به حضور دو فیلم در لیست اولیه بخش مسابقه گفت: «دو فیلم «کارت پرواز» و «یه وا» با نام قبلی «کارواجار» در لیست هیات انتخاب بود اما اینکه بعد از آن چه اتفاقی افتاد را باید از جایی غیر از هیات انتخاب جستجو کرد. وقتی این دو فیلم در بخش مسابقه از سوی دبیر جشنواره اعلام نشدند تصمیم گرفتند فیلم را از بخش چشم انداز هم خارج کنند و در جشنواره حضور نداشته باشند.»

عماد افروغ یکی از اعضای هیئت انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

 

اما صبح امروز در واکنش به این موضوع محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر در پاسخ به اظهارات عماد افروغ گفت: طبق اظهارنظری اعلام کرده دو فیلم «کارواجار» آناهید آباد و «کارت پرواز» مهدی رحمانی جزو لیست هیأت انتخاب بودند به ایسنا گفت: «این دو فیلم در بخش چشم‌انداز (غیررقابتی) انتخاب شده بودند اما تهیه‌کنندگانشان از حضور در این بخش، انصراف دادند.»

دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر توضیحات بیشتر درباره‌ی این موضوع را به جلسه‌ی مطبوعاتی‌اش موکول کرد.

 

محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر

 

واکنش به این اظهار نظر افروغ اما از جانب مهدی رحمانی کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «کارت پرواز» بی پاسخ نماند، وی در گفتگویی با خبرگزاری مهر در واکنش حرف های عماد افروغ و دبیر جشنواره فیلم فجر گفته است: موضوع بحث ما درباره حذف این فیلم از بخش رقابتی جشنواره است و استناد ما هم به مصاحبه رسمی آقای عماد افروغ یکی از اعضای هیات انتخاب است که در آن صراحتا اعلام کرده اند دلیل حذف این فیلم از بخش مسابقه را باید از جایی غیر از هیات انتخاب جستجو کرد.

وی افزود: آقای حیدری درباره بخش خارج از مسابقه گفته اند که ما فیلم را برای این بخش نداده ایم که درست است البته تاکید ایشان روی واژه انصراف از این بخش از موضوع بحث فاصله دارد. بعد از اینکه نام ۵ فیلم دیگر بخش مسابقه جشنواره اعلام و لیست این بخش نهایی شد از دبیرخانه با من تماس گرفتند که فیلم «کارت پرواز» را برای بخش خارج از مسابقه بیاورید که من گفتم تمایل به شرکت در این بخش ندارم.

رحمانی با اعلام اینکه نامه ای رسمی به دبیر جشنواره فیلم فجر نوشته است، بیان کرد: من در نامه‌ای رسمی به محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر خواسته‌ام که این موضوع را بررسی کرده و جوابی مستند و شفاف به ما بدهند که چطور وقتی هیات انتخاب این فیلم را برای بخش مسابقه انتخاب کرده بود ولی در لیست اعلام شده از سوی دبیر و روابط عمومی جشنواره اسم آن وجود ندارد.

این کارگردان سینمای در پاسخ به اینکه دبیر جشنواره پاسخ شما را در قالب یک اظهارنظر رسانه‌ای داده‌ و تکلیف مشخص است، عنوان کرد: من یک مسیر قانونی و رسمی را پیگیری می‌کردم که خارج از رسانه‌ها بود ولی در حال حاضر جواب این موضوع در رسانه‌ها مطرح شده است.

مهدی رحمانی کارگردان فیلم «کارت پرواز»

رحمانی در جواب به این مساله که شما چه استناداتی برای اثبات اینکه فیلم شما در بخش مسابقه بوده و برخلاف رای هیات انتخاب اثرتان حذف شده است دارید، گفت: من فارغ از حاشیه‌ها و به شکل رسمی نامه‌ای به دبیر جشنواره نوشته‌ام و منتظر پاسخ و واکنش رسمی آنها می‌مانم. در آن نامه استنادهایی آورده‌ام که فکر می کنم برای ایفای حقم لازم بوده است. اگر روندی که در مسیر انتخاب فیلم ها طی شده کاملا قانونی و شفاف بوده است قطعا پاسخ مرا هم شفاف و مستدل خواهند داد.

وی افزود: من فکر می‌کنم آقای افروغ فرد باتجربه‌ای است که حضور وی در پست‌های سیاسی همچون مجلس این شناخت را به ایشان داده که درباره مساله انتخاب و رای‌گیری اشراف کامل داشته باشند و وقتی در یک گفتگوی رسمی سخنانی شفاف دارند به خوبی می‌دانند که چه می‌گویند. اگر دبیرخانه جشنواره فیلم فجر بگوید که آقای افروغ اشتباه کرده است قطعا وی پاسخی در قبال آن خواهد داشت.

کارگردان فیلم «برف» در پایان تاکید کرد: ما استنادهایی از جمله سخنان رسمی یک عضو هیات انتخاب داریم که بر اساس آن مساله را قانونی پیگیری می‌کنیم و منتظر پاسخ می‌مانیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code