آموزش وردپرس

برنامه «هفت» و یک پرسش، آیا تغییری در راه است؟

سینما۳۵: برنامه «هفت» در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر، درحالی هر شب به صورت زنده از طریق شبکه سوم سیما پخش شد که در نهایت عملکرد این برنامه با انتقادهای گوناگونی مواجه شد و مساله تا حدی پیش رفت که مدیر شبکه سوم سیما به این حواشی واکنش نشان داده و با اینکه تلویحا از برنامه هفت دفاع کرده و احتمال تعطیلی این برنامه را رد کرده است، اما به نواقص این برنامه نیز اشاره داشته است. حال باید دید این شرایط حلقه نظارت به برنامه «هفت» را تنگ تر می کند تا شاهد فرم جدیدی برای این برنامه باشیم و یا در همچنان بر همان پاشنه خواهد چرخید. در ادامه گفتگوی علی‌اصغر پورمحمدی – مدیر شبکه سه سیما را با ایسنا درباره احتمال تعطیل شدن برنامه هفت بخوانید:

مدیر شبکه سه سیما درباره‌ی مطالبی که مبنی بر تعطیلی برنامه‌ی «هفت» عنوان می‌شود، با تأکید بر اینکه هدف از تولید و پخش برنامه «هفت» کمک به پیشرفت سینمای ایران و ساخت فیلم مطلوب است، در عین حال اظهار کرد:‌ نمی‌گویم این برنامه کامل است، نواقصی هم داشته، اما تعطیل نخواهد شد.

او در این توضیحات اظهار کرد:‌ هدف از تولید و پخش برنامه «هفت» کمک به پیشرفت سینمای ایران و ساخت فیلم مطلوب بوده است، حال برای رسیدن به این هدف ملزوماتی لازم است که اولین آن نقد است؛ یعنی اگر فیلم یا سینمای خوب می‌خواهیم باید نقد کنیم، چرا که نقد باعث پیشرفت می‌شود.

پورمحمدی در همین زمینه گفت:‌ نقد نشان دادن شاخص و معیار برای فیلم خوب و ترسیم چشم‌انداز سینمای مطلوب است. نقد بزرگ کردن، نشان دادن خوبی‌ها و زیر ذره‌بین گذاشتن بدی‌ها است، با تخریب تفاوت دارد و باید سازنده باشد.

مدیر شبکه سه سیما سه ویژگی نقد را رعایت عدالت، راستی و دلسوزی دانست که باید در یک برنامه تلویزیونی لحاظ شود.

او گفت:‌ برنامه «هفت» تا زمانی که در این چارچوب باشد ما از آن حمایت می‌کنیم اما اگر در مسیر درستی نباشد و به بیراهه برود تذکر می‌گیرد و اگر روزی هم تولید و ساخت این برنامه به نفع سینما نباشد تعطیل خواهد شد. «هفت» تاکنون کاستی‌ها و نواقصی داشته است اما در مجموع برای پیشرفت سینمای ایران موثر بوده است.

مدیر شبکه سه سیما در عین حال با اعتقاد بر اینکه برنامه «هفت» واحد سمعی و بصری و روابط‌عمومی سازمان سینمایی نیست، اظهار کرد: این برنامه از استقلال خوبی برخوردار است و تاکنون هم فشارهای زیادی را تحمل کرده است. اما امیدواریم همچنان در مسیر درست، استوار گام بردارد.

پورمحمدی سپس یادآور شد: برنامه «هفت» رسالت سنگینی بر عهده دارد و یک برنامه آموزشی محسوب می‌شود.
وی در ادامه گفت‌وگوی خود درباره حاشیه‌های این برنامه در جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: این برنامه نواقصی داشته است البته جشنواره هم نواقص زیادی داشته است و به طور کلی جشنواره‌ها همواره با مشکلاتی مواجه هستند. اما نکته‌ای که وجود دارد برنامه «هفت» در این دوره از جشنواره فیلم فجر از حضور و بیان همه نوع نظرات سینماگران استفاده کرد و بی‌طرف بود. برنامه هفت در طول جشنواره، صدای سینماگران بود و بسیاری از فیلم‌سازان و دست‌اندرکاران سینما طی تماس‌هایی از رویکرد برنامه «هفت» تشکر کرده‌اند. این برنامه در پایان نیز از هیات داوران جشنواره برای حضور در برنامه دعوت به عمل آورد که آنها در برنامه حاضر نشدند. البته آقای ایوبی رییس محترم سازمان سینمایی به برنامه تشریف آوردند و از عملکرد سازمان متبوع و جشنواره دفاع کردند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code