آموزش وردپرس

تحلیل فیلم/ «ایتالیا ایتالیا» قابل تأمل برای تجربه اول/ لاله محمودی

اختصاصی سینما۳۵ – لاله محمودی شرق: “ایتالیا ایتالیا ” اولین ساخته کاوه صباغ زاده فیلمی متفاوت است که اگر کارگردان فیلم کمی وسواس در ساخت فیلم به خرج می داد یکی از بهترین فیلم های جشنواره بود که البته تا همینجا هم برای یک فیلم اولی نمره قبولی دارد.

” ایتالیا ایتالیا ” که فیلمی با مضمون فانتزی و کمدی و در بعضی اوقات تلخ است تماشاگر را تا انتها در تعلیق گشایش گره ای نگه می دارد که راز شخصیت زن فیلم با نام برفا و با بازی درخشان سارا بهرامی است. این روش مخاطب را وا می دارد تا پایان فیلم را دنبال کند که کار سختی است اما صباغ زاده از پس آن بر آمده است.

در “ایتالیا ایتالیا” تغییر نقش زن و مرد در زندگی روزمره عوض شده است و شخصیت زن مسئول کار در بیرون از منزل است و مرد قصه به دلیل کارش که تدریس خصوصی زبان ایتالیایی است همیشه در منزل است، غذا می پزد، خانه را مرتب می کند و هرشب منتظر آمدن همسر از سرکار است.

می توان گفت این فیلم تقریبا مشکلات قبل و بعد ازدواج در بعضی و شاید بیشتر خانواده ها را نشان می دهد که یک عشق آتشین در اوایل، کم کم با عادی شدن زندگی تبدیل به خاکستر سردی می شود که دیگر هیچ راه حلی ندارد.

فیلم داستان نادر با بازی حامد کمیلی شخصیتی خیالپرداز است که عاشق کشور ایتالیاست و به دلیل از دست دادن فرزندشان دچار مشکلاتی در زندگی می‌شوند. در این فیلم که حالت مستند گونه نیز دارد برخی از عوامل فیلم همچون “همایون ارشادی” ، “علی ملاقلی پور” ، ” رضا سخایی ” ایفاگر نقش های اصلی خود هستند .

از نکات جالب فیلم المان هایی است که کارگردان از فیلم “هامون” داریوش مهرجویی بر گرفته است همانند صحنه کتابخانه و همچنین ریختن ماست و میوه در راه پله.

طراحی صحنه و لباس فیلم از نکات مثبت آن به شمار می آید.

درمورد بازی های “ایتالیا ایتالیا ” هم می توان گفت حامد کمیلی در نقش نادر و سارا بهرامی در نقش برفا که نقش های اصلی را ایفا کنند بسیار عالی است، رضا سخایی نیز در این فیلم بسیار خوب به ایفای نقش خود پرداخته است.

در پایان می توان گفت که “ایتالیاایتالیا” به عنوان تجربه اول کارگردانی کاوه صباغ زاده قابل تامل و قابل دفاع ا‌ست و با در نظر گرفتن این که فیلم اول است از ساختار خوبی برخوردار است و شاید بتوان حدس زد فیلم در زمان اکران خود جزو پرفروش ها خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code