آموزش وردپرس

خالق مجسمه «کوهنورد» دربند درگذشت

رئیس سازمان زیباسازی از درگذشت رضا لعل‌ ریاحی، خالق مجسمه «کوهنورد» واقع در دربند خبر داد.

به گزارش سینما ۳۵ به نقل از ایسنا عیسی علیزاده اظهار داشت: رضا لعل ریاحی ساکن بروکسل بود و به نوشته برخی سایت‌های خارجی، این هنرمند در سن ۹۸ سالگی در بروکسل درگذشته است.

او ادامه داد: مجسمه دربند تهران که تندیسی از یک کوهنورد است، معروف‌ترین مجسمه این هنرمند به‌شمار می‌رود که افراد زیادی از آن خاطره دارند. سال قبل این مجسمه توسط سازمان زیباسازی، مرمت و از آن، قالب گرفته شد که در مجموعه نگارخانه برگ نگهداری می‌شود تا اگر اتفاقی برای مجسمه افتاد، بتوانیم از آن قالب استفاده کنیم.

وی همچنین گفت: به‌دلیل ساکن بودن این هنرمند در خارج از کشور و این‌که ارتباطی با خانواده او نداریم، اطلاعات ما درباره درگذشت او، در حد همان خبرهایی است که در برخی سایت‌ها منتشر شده است.

سابقه ساخت مجسمه کوهنورد به سال ۱۳۳۷ برمی‌گردد. در این سال، کوهنوردان باسابقه‌ی کشور پیشنهادی را مبنی بر ساخت و نصب یک مجسمه با موضوع کوهنوردان ایرانی به فدراسیون کوهنوردی دادند. سرهنگ بیات که در آن سال‌ها رییس فدراسیون کوهنوردی بود، با این پیشنهاد موافقت کرد و با همکاری و حمایت مالی شهرداری تهران کار ساخت مجسمه آغاز شد.

سرهنگ بیات، امیر شاه‌قدمی را به‌عنوان مدل به استاد رضا لعل‌ ریاحی، مجسمه‌ساز و استاد دانشکده هنرهای زیبا، معرفی کرد. شاه‌قدمی حدود هشت‌ماه و روزی هفت ساعت نزد ریاحی می‌رفت و به شکلی که گفته شده بود، ژست می‌گرفت تا پیکر مجسمه تراشیده شود.

اولین‌بار در سال ۱۳۳۸ مدل گچی این مجسمه در میدان نصب شد، اما زمستان همان سال به‌دلیل بارندگی و یخ‌زدگی، بخش‌هایی از مجسمه آسیب دید. در سال ۱۳۴۱ مدل سیمانی مجسمه ساخته و جایگزین مجسمه قبلی شد. بعدها به مجسمه رنگ مسی زده شد و سال‌هاست که در میدان دربند پابرجا و نماد کوهنوردان ایرانی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code