آموزش وردپرس

درخواست گروه لیان از تماشاگران در کنسرت: چشم‌هایتان را ببندید

سینما۳۵: گروه موسیقی لیان شب گذشته ۴ دی ماه بار دیگر در تالار وحدت روی صحنه رفت، در این بخشی از این کنسرت این گروه به سرپرستی «محسن شریفیان» و با حضور «بابک شهرکی» نوازنده کمانچه و «پیام رونقی» نوازنده دیجیریدو با همنوازی کمانچه و نی‌انبان، سعی کرد یک اتفاق تاریخی را که بیش از ۱۸۰ سال قدمت داشت بازسازی کند. و پیش از اجرای این اثر از مخاطبان حاضر در سالن خواست با چشمان بسته این قطعه را گوش کنند.

به گزارش سینما ۳۵ به نقل از روابط عمومی این برنامه، «محسن شریفیان» سرپرست گروه لیان در این‌باره گفت: برای اولین بار است که کمانچه و نی‌انبان را روی استیج می‌بینیم و این اتفاق با یک سابقه تاریخی قدیمی رخ می‌دهد. آخرین همنوازی این دو ساز در کنار هم حدود ۱۸۰ سال پیش بوده و اولین همنوازی این دو ساز در کنار هم نیز حدود ۲۱۰ سال پیش اتفاق افتاده است. اسناد و مدارک تاریخی این اتفاق‌ها موجود است و «لوئیس دبو» نویسنده صاحب نام فرانسوی آن را ثبت کرده است.

شریفیان که پیش از اجرای این اثر از مخاطبان حاضر در سالن خواست با چشمان بسته این قطعه را گوش کنند، در ادامه صحبت‌هایش پیش از اجرای این قطعه افزود: ما در پی احیای این تصویر و بازسازی آن اتفاق تاریخی در این کنسرت هستیم و همه تلاش‌مان بر این بود که این بازسازی و احیا در بهترین و درخورترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و به مخاطب بگوییم که این ماجرا وجود داشته است و بخشی از تاریخ را بازخوانی کنیم.

سرپرست لیان تاکید کرد: رواج استفاده از نی‌انبان در کنار کمانچه در برخی کشورهای دنیا از قبیل یونان نیز بوده ولی این موضوع در ایران به کل محو و به فراموشی سپرده شده بود و ما در تلاشیم این ماجرا را دوباره احیا کنیم.

نی‌انبان یک ساز انگلیسی نیست

شریفیان گفت: این توضیح را ضروری و مهم می‌دانم که نی‌انبان هرگز یک ساز انگلیسی نیست. انگلیسی‌ها در هر نقطه از آسیا که نفوذ کردند، نی‌انبان اسکاتلندی هنوز هم در آن ناحیه از کره زمین وجود دارد و به نوعی یادگار استعمار در آن منطقه است، تنها جایی که از آن نوع نی‌انبان اصلا موجود نیست فقط و فقط بوشهر است.

این جملات شریفیان به شدت مورد توجه حاضرین در سالن قرار گرفت و جنوبی‌های حاضر در سالن به صورت ایستاده برای او دست زدند.

اجرای این قطعه بی‌کلام که بخش مورد تاکید سرپرست لیان برای کنسرت جدیدش بود، با نوازندگی محسن شریفیان، بابک شهرکی و پیام رونقی در سکوت مطلق تالار وحدت مورد تشویق حاضران قرار گرفت و شریفیان در انتهای این قطعه از دو نوزانده مهمان این بخش قدردانی کرد.

بخش دیگر این کنسرت با عنوان «دو من دوئی» اجرا شد که شریفیان در توضیح این بخش از کنسرت نیز بیان کرد: «دو من دوئی» که به نوعی همخوانی دو خواننده اختصاص دارد، بخش مهم کنسرت امشب ماست. «دو من دوئی» از رسوم قدیمی در فرهنگ موسیقی جنوب و بوشهر است که در بین اهالی این منطقه رونق زیادی دارد. این نوع تبادل آواز در مراسم‌ مختلفی ارائه می‌شده و در برخی مراسم‌ عزا به تبادل آوازی بین زن و مرد نیز تبدیل می‌شد که نوع بسیار نادری از این آئین است و در بخش‌هایی از بوشهر انجام می‌شود.

خیام‌خوانی و اجرای برخی قطعات گروه «لیان» که با همراهی حاضرین در سالن بود، بخش‌های دیگر این کنسرت را شامل می‌شد تا بار دیگر موسیقی جنوب و بوشهری در تهران طنین‌انداز شود. «آکا صفوی» و «محمد فرامرزی» خواننده‌های گروه لیان را در این کنسرت تشکیل می‌دادند و حمید اکبری، امین سلیمانیان، ایمان قاسمی، مهدی شریفیان، مرتضی پالیزدار و… از جمله نوازنده‌ها در این کنسرت بودند.

کنسرت گروه لیان امشب، یکشنبه ۵ دی‌ماه  نیز در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code