آموزش وردپرس

معرفی فیلم‌های منتخب مردمی در روز اول با یک پرسش؛ چرا ده تا؟

سینما۳۵: ده فیلم برتر جشنواره سی و پنجم فجر از نگاه مردم در روز اول در حالی معرفی شد، که سال گذشته تنها ۵ فیلم در فهرست فیلم های منتخب مردمی معرفی می شد. 

به گزارش خبرنگار سینما۳۵، این خبر بر اساس آرای شمارش شده شب گذشته مخاطبان فیلم های جشنواره  (۱۳۹۵/۱۱/۱۱) در سینماهای مردمی اعلام شد. این در حالی است که تا سال گذشته فهرست فیلم های منتخب مردمی در قالب ۵ فیلم بر اساس حروف الفبا معرفی می شد (آن هم زیاد بود) که در نهایت در شب اختتامیه ۳ فیلم به عنوان فیلم های منتخب معرفی و فیلمی که بیشترین آرا را تصاحب کرده بود برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران می شد. 

بنا بر اعلام ستاد انتخاب فیلم برگزیده از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم فجر فیلم های تابستان داغ، انزوا، سدمعبر، رهایی از بهشت، مادری، رگ خواب، اسرافیل، کوپال، یک روزبخصوص، اشنوگل بدون اولویت بندی ۱۰ فیلم برتر از نگاه مردم در روز اول هستند.

چرا ۱۰ فیلم ؟!

به نظر می رسد جشنواره فیلم فجر از یک سو به دلیل فرار از حواشی فهرست ۵ فیلم منتخب که سال های گذشته به محض خروج یک فیلم از فهرست اعتراض عوامل آن فیلم را در پی داشت، و از سوی دیگر ادغام بخش فیلم های اول با بخش مسابقه که باعث افزایش تعداد فیلم های مسابقه به ۳۳ فیلم شد زیر بار ارائه فهرستی ۱۰ عددی از فیلم های منتخب مردمی شده است.

این اقدام ممکن است از یک سو باعث افزایش مخاطبان این ده فیلم در سینماهای مردمی شود، اما از سوی دیگر اگر تحلیل فیلم را در بسیاری از موارد منطبق با سلیقه افراد بدانیم، این رویه بر اساس سلایق و شیوه رای گیری و نمایش فیلم ها به مخاطب القا می کند که به سمت تماشای این ۱۰ فیلم برود و درخواست مخاطبی که باید در صف طولانی خرید بلیت به ایستد و انتخاب های زیادی ندارد برای فیلم های خارج از این فهرست کم خواهد شد.

همچنین به نظر نمی رسد، رویه اعلام ۱۰ فیلم به عنوان فیلم های مردمی با نقطه نظر منوچهر شاهسوای مدیر عامل خانه سینما همسو باشد، او در نشست خبری آرای مردمی درباره معرفی فیلم های نهایی و برنده سیمرغ این بخش گفته بود: «تمایل و تقاضای ما از دبیرخانه جشنواره فجر معرفی یک فیلم به عنوان برنده است، چون اهمیت سیمرغ مردمی در همین است که قابل تجزیه نیست و هر جای دیگر دنیا هم که این اتفاق بیفتد فقط یک فیلم انتخاب می‌شود.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code