آموزش وردپرس

هنرمندان در مراسم تشییع دنیا فنی زاده چه گفتند؟

سینما۳۵: مراسم تشییع پیکر دنیا فنی زاده عروسک گردان چیره دست کلاه قرمزی صبح امروز ۹ دی ماه در مقابل خانه سینما شماره ۲ در خیابان وصال آغاز شد و برخی از هنرمندان و همکاران وی درباره او و همکاری با او گفتند.

طائرپور: “دنیا” همه بهانه‌ها را برای غمگین بودن داشت اما غمگین زندگی نکرد

به گزارش سینما۳۵، فرشته طائرپور تهیه‌کننده سینما در سخنانی گفت: اگر دردها و رنج‌ها رو از عمر ۴۰ ساله “دنیا فنی‌زاده” کم کنیم، به چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال می‌رسیم. “دنیا” با همین سن وسال از بین می‌رود یعنی یک جوان ۲۰ ساله که خوب زندگی کرد در حالی که همه بهانه‌ها را برای غمگین بودن داشت ولی غمگین زندگی نکرد و همه دلایل را برای نشستن داشت اما هیچ لحظه‌ای از کوشش دست برنداشت.

او افزود: هیچ کس دنیا را بدون خنده ندید حتی در لحظه‌های که درد داشت و حالش را می‌پرسیدی با لبخند خدا را شکر می‌کرد.امیدوارم پسرانش، این راه و رسم او را حفظ کنند و همسرش که از این پس مسئولیت سنگینی دارد.

این هنرمند با بیان این‌که دوستان دنیا فنی‌زاده در سینمای کودک هم باید در راه هدفی که دنیا به آن باور داشت و در آن راه قدم برمی‌داشت، تلاش کنند.

طائرپور با اشاره به دوستی میان معتمد آریا، مرضیه محبوب و دنیا فنی زاده و نیز دوستان صمیمی دیگرش گفت: آنها درس دوستی را خیلی خوب پس دادند و در تمام ماه‌ها و سال‌ها که بیماری به جان “دنیا” چنگ انداخت، کنارش بودند.

او خطاب به ایرج طهماسب و حمید جبلی گفت: تمام این حلقه‌ای که برای بچه‌ها کار می‌کنند، خوب می‌دانند که جای خالی “دنیا” فقط با رفتار کردن شبیه “دنیا” پُر می‌شود. این پیکر که اینجا آرمیده دیگر از درد و رنج رها شده و من یقین دارم روحش بین ما است و دوست دارد به زندگی فکر کنیم و علاوه بر دعا و صلوات به احترام زندگی و شادی که او دوستش داشت دست بزنیم و او را با شادی بدرقه کنیم.

پیام تلفنی فاطمه معتمدآریا (بازیگر سینما و تاتر) که در رامسر مشغول بازی در فیلم فرمان‌آرا است،پخش شد.

سپس پیام مشترک حمید جبلی و ایرج طهماسب توسط احسان کرمی قرائت شد،پیامی که روز گذشته رسانه‌ای شده بود.

حمید جبلی و ایرج طهماسب در مراسم حاضر بودند اما پیام‌شان قرائت شد.

نمی دانم به کلاه قرمزی چه بگویم

سپس مرضیه محبوب از همکاران او گفت: من و دنیا پشت همه دکورهای عروسک، با هم زندگی کردیم. ما با هم درباره همه چیز حرف می‌زدیم، درواقع ما بچه‌هایمان را آنجا بزرگ کردیم. دنیا همیشه به من می‌گفت، به نظرم اگر روزی ما بمیریم، کسی از ما تجلیل می‌کند. او به من می‌گفت وقتی تو بمیری، من نمی‌توانم پشت تریبون بروم و بگویم بانوی فرهیخته‌ای را از دست داده‌ایم اما دنیا زودتر از من رفت و قرار ما را به هم زد.

وی افزود: من قبل از اجرای برنامه، با عروسک‌ها بسیار حرف می‌زنم اما نمی‌دانم این بار به کلاه‌ قرمزی چه بگویم.

سپس شادی پورمحمدی از همکاران دنیا فنی‌زاده پشت تریبون قرار گرفت و گفت: دنیا همیشه زنده است، در این مدت دوستان و افرادی بودند که دعا و قدم‌های آنها همراه ما بود و از اینجا از آنها تشکر می‌کنم. دو فرزند او همیشه بوی دنیا را می‌دهند.

پورمحمدی همچنین به نقل خاطره‌ای از دنیا فنی‌زاده پرداخت.

وقتی هستیم قدر یکدیگر را بدانیم

در ادامه مراسم ایرج نوذری گفت: نمی‌دانم چه باید بگویم. برای اولین بار است که پشت یک تریبون قرار می‌گیرم در حالی که بدنم یخ زده است؛ اینجا صحنه بازی نیست، ما خودمان هستیم. باید بگویم که دنیا خود عشق بود، به قول هستی خواهرش او نمک زندگی ما بود.

وی افزود: روز گذشته ما به اتاق بیمارستان نرفتیم چون می‌خواستیم خنده‌های او همواره به یاد ما بماند. او روحیه قوی داشت و حدود ۱۲ سال با بیماری سرطان مبارزه کرد؛ درواقع او مرگ را به سُخره گرفته بود.

سپس نوذری خطاب به فرزندان دنیا فنی‌اده گفت: عرشیا و سیاوش عزیز سرتان را بالا بگیرید، چون مادر شما یک مرد بود؛ مَرد از نظر معرفت؛ مادر شما همواره در ذهن و دل ما باقی می‌ماند.

این بازیگر ادامه داد: او مثل نازنین خواهر من بود و همیشه او را دوست داشتم.

سپس خطاب به همسر دنیا فنی‌زاده گفت: آبتین تو بدان عاشقانه رفتار کردی و در این مدت که همراه او بودی، اگر بزرگترین گناه‌ها را هم داشته باشی، به خاطر همین مسأله، بخشیده می‌شوی.

نوذری در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد: به قول پدرم، ذلیل‌پرست و مُرده‌پرست نباشیم تا وقتی که هستیم، قدر یکدیگر را بدانیم.

در ادامه مراسم دکتر نظری از دوستان دنیا فنی‌زاده گفت: اُنس و علاقه من، دنیا و خواهرش هستی از دل‌ بازی‌های کودکی ۱۱-۱۰ سالگی ما شروع شد؛ ما بزرگ شدیم و آن انس و الفت شیرین به یک عشق خواهرانه و برادرانه تبدیل شد. به یا دارم او در شرایط سخت زندگی‌اش به من زنگ می‌زد و به من می‌گفت، هوای من را داشته باش. دنیا با همه هنرمندی‌اش از دنیا رفت اما با همه هنر و کلاه‌قرمزی‌اش، یک دنیای خوب برای ما ساخت. من خواهشی از ایرج طهماسب دارم و آن این است که کلاه‌قرمزی دنیا را از ما نگیرد. بگذارد هربار که او را می‌بینیم، دنیا را به یاد بیاوریم.

سپس منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما عنوان کرد: امیدوارم از این پس یاد و خاطره دنیا از یاد ما نرود، این جمع و جمعیت، آنهایی هستند که با روح و جان خود برای سینمای ایران کار می‌کنند. من می‌خواهم به بهانه دنیا سپاسگزار بانوان و خواهران خود در سینمای ایران باشم که کمتر دیده می‌شوند.

وی افزود: به یاد داشته باشید که این جمع آینده کودکان ما را می‌سازد.

شاهسواری سپس خطاب به حاضران گفت: همه شما حیثیت جمعی هنرمندان سینمای ایران هستید و خودتان بخشی از این حیثیت هستید. سینمای ایران مسلط و پایدار است و تسلط و پایداری خود را به یُمن هنرمندان خود دارد که در این سینما کار کردند و کار می‌کنند؛ از پرویز گرفته تا دنیا فنی‌زاده.

دنیا یک شکل اساسی به شخصیت کلاه قرمزی داد

در ادامه مراسم عادل بزدوده گفت: ما چندی پیش یکی از بزرگترین بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون ایران را از دست دادیم، زنده‌یاد داوود رشیدی را از دست دادیم و سپس پدر من فوت کرد.

وی افزود: وقتی درباره دنیا می‌خواهم حرف بزنم، برای من سخت است چون قرار است که دنیا به این شکل باشد که بزرگترها بروند و کوچکترها درباره آنها حرف بزنند اما این اتفاق در مورد دنیا نیفتاده است.

بزدوده سپس ضمن یادآوری چگونگی شکل‌گیری همکاری آنها گفت: بعد از انقلاب، دنیا جزو اولین بچه‌هایی بود که به گروه ما به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اضافه شد. آخرین انتخاب دنیا که فرهیختگی او را می‌رساند، عروسک‌گردانی کلاه‌قرمزی بود. کلاه‌قرمزی پیش از او کامل بود اما با ورود دنیا فنی‌زاده کامل‌تر شد. در واقع او شکل اساسی به این شخصیت داد.

وی در پایان گفت: ما در سینما آشیانه‌ای نداریم، سؤال من این است که جایگاه ما در خانه سینما کجاست؟ ما هم هنرمند هستیم و درآمد ما از همین راه است. امیدوارم این موضوع باعث شود که ما هم در خانه سینما جایی داشته باشیم.

در ادامه مراسم پیکر زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده بر دوش دوستداران و علاقه‌مندان سینما، تئاتر و تلویزیون به سمت خانه ابدی او در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا (س) تشییع شد.

ایرج طهماسب، حمید جبلی، رضا بابک، علیرضا تابش، سعید پورصمیمی، همایون اسعدیان، حبیب رضایی، مازیار میری، حمید مدرسی، علیرضا رضاداد، محمدمهدی عسگرپور، بهزاد خداویسی، یدالله صمدی، حبیب ایل بیگی، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت دوست، محمدحسین لطیفی، سیدعلی قائم‌مقامی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

دنیا فنی‌زاده که متولد ۲۰ آبان ۱۳۴۶ است، فعالیت هنری‌اش را در سال  ۱۳۶۴ با عروسک‌گردانی برنامه «چتر»  آغاز کرده است و در سال ۱۳۶۹ با عروسک‌گردانی فیلم سینمایی «گربه آوازخوان» در سینما ادامه داده است.

او عروسک‌گردان فیلم‌های سینمایی «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «کلاه قرمزی و سروناز»، «نخودی»، «کلاه قرمزی و بچه‌ننه»، مجموعه‌های تلویزیونی «زاغچه کنجکاو»، «هادی و هدی»، «بزبز قندی»، «اتل متل»، «صندوق پست»، «قصه‌های خاله عنکبوت»، «جقجقه و فرفره»، «جینگیل و فینگیل»، «قصه‌های خاله قورباغه»، «روباه و خروس»، «دارا و سارا»، «رفوزه»، «قصه‌های آتقی»، «قصه‌های هاجر»، «موش نمکی»، «خانه گلپرانیا»، «شنگول و منگول»، «عطر و گلاب بپاشید» و «کلاه قرمزی» را در کارنامه هنری‌اش دارد.

منبع: ایسنا و مهر

RelatedPost

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code