آموزش وردپرس

گزارش نشست خبری دبیر جشنواره فیلم فجر-۱/ حیدری: سایت بلیت فروشی باید خسارت بدهد/ امکان انتشار ارائه گزارش‌های مالی جشنواره

نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر از ساعت ۱۰ صبح امروز سه شنبه ۵ بهمن ماه با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن کریم با حضور دبیر جشنواره، مدیران جشنواره و اهالی رسانه های گروهی در هتل اسپیناس آغاز شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، در ابتدای این نشست، مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره، ضمن خیر مقدم به حضار گفت: شروع نشست را با یادی از آتش نشان ها و ذکر فاتحه آغار می کنیم. وی با اشاره به اتفاقات جشنواره ادامه داد: بعد از انتخاب ۳۳ فیلم در بخش مسابقه  توسط هیات انتخاب جشنواره رسما کار جشنواره آغاز شد و در بخش مستند نیز ۱۱ فیلم در بخش مستند انتخاب کردند و در بخش اقلام نیز آثار مورد بررسی قرار گرفت.نجفی همچنین گفت: امسال افتتاحیه ۹ بهمن در برج میلاد با معرفی برگزیدگان اقلام تبلیغاتی سینمای ایران و برپایی چهار بزرگداشت همراه خواهد بود. برج میلاد میزبان رسانه های گروهی خواهد بود و پردیس ملت نیز به عنوان کاخ مردمی جشنواره فعالیت خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، نجفی همچنین با اشاره به حضور فعالان رسانه در این دوره از جشنواره گفت: امسال نمایندگان ۲۲۰ رسانه در جشنواره ثبت نام کردند که در برج میلاد به تماشای آثار می نشینند. وی همچنین گفت: جشنواره فیلم فجر امسال  در ۳۰ استان برگزار خواهد شد، از ۱۴ بهمن آغاز و تا ۲۱ ادامه خواهد داشت.
در ادامه نشست خبری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد.

محمد حیدری دبیر جشنواره در ابتدای سخنان خود در نشست گفت: با یاد و خاطره جان فشانان آتش نشان در حادثه پلاسکو مراسم را آغاز می کنیم و امیدوارم با یاد آنها به استقبال جشنواره برویم و سال خوبی را برای سینمای ایران رقم بزنیم.
وی ادامه داد: طی جلسات و گفتگوهای متفاوت درباره جشنواره و فراخوان جشنواره، با توجه به شرایط سینما مقرر شد یک بخش را به عنوان چشم انداز داشته باشیم و به دور از تقسیم بندی سال های گذشته قرار شد همه این مجموعه را با لحاظ کیفیت آثار داشته باشیم. امسال فیلم اولی ها حضور پر رنگی داشتند و حضور جوان ها پر رنگ بود. مجموعه چشم انداز مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد از فیلم های اول بدون رده بندی استفاده کنیم. بسیاری از فیلم اولی ها نگران بودند که شاید تعداد کمتری را انتخاب کنیم اما امسال ۱۷ فیلم اول و دوم را به نمایش خواهیم گذاشت. سینمای ایران در مرحله پوست اندازی قرار گرفته است.

دبیر جشنواره با اشاره به فیلم های هنر و تجربه نیز گفت: امسال  85 فیلم هنر و تجربه مورد بررسی قرار گرفت و فیلم های نهایی به هیات انتخاب داده شد و فیلم های منتخب ماحصل فیلم های اول چشم و هنر و تجربه و سینمای حرفه ای است. متاسفانه در بخش هنر و تجربه قرار بود ۷ تا ۱۱ فیلم مستند داشته باشیم و یک یا ۲ فیلم را در بخش سودای سیمرغ بپردازیم اما نشد و من از دست اندرکاران هنر و تجربه ممنونم که این شرایط را پذیرفتند. حیدری ادامه داد: امیدوارم در سال آینده بخش هنر و تجربه به فراخوان اضافه شود و این آثار در بخش مسابقه حضور پیدا کند.

حیدری گفت: امسال مجبور شدیم در ساعات پایانی شب هم نمایش آثار را برای اهالی رسانه داشته باشیم. تلاش کردیم با تمام وجود در برج میلاد اصحاب رسانه و مطبوعات با شرایط خوبی فیلم ببینند. نمایش فیلم ها از ساعت ۱۳٫۳۰ آغاز و جلسات نقد و بررسی بعد از نمایش فیلم ها خواهد بود. ۳۴ دوره از جشنواره برگزار شده و با توجه به ظرفیت سینمای ایران از مردم خوب کشور و شهروندان تهرانی از این بابت که کماکان با کمبود ظرفیت صندلی ها مواجه هستیم، عذرخواهی می کنم.

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که برای سایت ثبت نام پیش فروش اینترنتی جشنواره به وجود آمد، اظهار داشت: با مشکلاتی که برای سامانه بوجود آمد مجددا عذرخواهی می کنم. ما می خواستیم در این دوره، جشنواره فیلم فجر آورده جدیدی داشته باشد و جلسات متعددی همراه با شورایعالی تهیه کنندگان و مدیرعامل خانه سینما برگزار شد، اما متاسفانه در روز اول با مشکل مواجه شدیم. سرعت کند بود و ۱۵ هزار نفری که ثبت نام کردند با پیامکی که به آنها ارسال شده برای تهیه بلیت به پردیس ملت می روند.

حیدری افزود: امیدواریم با کمک شما و مردم کشور جشنواره سی و پنجم را باشکوه برگذار کنیم.

در ادامه خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها پرسش های خود را مطرح شد.

دبیر جشنواره فیلم فجردرباره سامانه فروش و کاستی های آن گفت: سامانه سینوگرام تفاهمنامه ای را با جشنواره بستند که بر اساس آن قرار شد هیچ سامانه ای پرداخت نشود که متاسفانه در بخش انتخاب صندلی با مشکل مواجه شدند. با توجه به زمان اندکی که تا برگزاری این رویداد داریم بخش انتخاب صندلی را حذف کردند و از ۵ شنبه، پیش فروش از طریق همین سامانه برای شهرستان ها انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: بلیت ها به صورت تک سانس و تک بلیط نیست و شهرستان ها، مشکلی برای ثبت نام نخواهند داشت. از ابتدا قرار بود همه کسانی که ثبت نام می کنند به صورت حضوری بلیت ها را تهیه کنند.

حیدری در پاسخ به پرسشی درباره ارائه گزارش مالی جشنواره بر اساس وعده رئیس سازمان سینمایی درباره گزارش مالی دوره گذشته و امسال گفت: همواره طی سال های گذشته این بحث وجود داشته که برپایی جشنواره چقدر هزینه داشته، همانطور که آقای ایوبی اشاره کرده و این وعده را مطرح کرده است، حتما این اتفاق می افتد. ما آمادگی داریم هزینه های برپایی جشنواره سی و چهارم  و حامی مالی را اعلام کنیم. خوب است شفاف سازی شود تا همگان در جریان امور قرار گیرند.
وی درباره ماجرای پذیرفته نشدن فیلم «کاناپه» در جشنواره فیلم فجر، گفت: این فیلم در توان تصمیم گیری ما در جشنواره نبود و قرار است شورای پروانه نمایش درباره آن تصمیم بگیرند. دوست نداریم برای عیاری مشکلی پیش آید و امیدواریم در نمایش عمومی شاهد موفقیت این فیلم باشیم.

دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی پیرامون استفاده از مشاوران هنری در دوره سی و چهارم فیلم فجر و امسال گفت: درخصوص استفاده از هنرمندان در برگزاری جشنواره از سال گذشته افتاد و امسال هم شاهد این هنرمندان خواهیم بود. بهروز غریب پور مدیر سینمای رسانه های گروهی (برج میلاد) و مجید مظفری (مدیر کاخ  مردمی- پردیس ملت) در خدمت شان خواهیم بود و من از این دو هنرمند تشکر می کنم که این مسئولیت را پذیرفتند. امسال همچنان که حضور هنرمندان در رونمایی از پوستر پررنگ بود در بقیه برنامه ها و آیین ها هنرمندان در کنار ما خواهند بود.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون  لزوم ثابت بودن شرایط دبیری جشنواره فیلم فجر ادامه داد: جشنواره فیلم فجر ساختار ثابتی ندارد و به همین دلیل هر سال شاهد تغییراتی در آن خواهیم بود اما این جشنواره نیاز به دبیرخانه دائمی دارد. امیدوارم با پیگیری اهالی سینما و خانه سینما بتوانیم در سال های آتی برنامه پنج ساله ای برای جشنواره داشته باشیم.
حیدری در ادامه در پاسخ به پرسشی  درباره پذیرفته نشدن فیلم جدید شهرام مکری در جشنواره امسال گفت: قطعا هیات انتخاب فیلم هایی را که انتخاب کردند، شاهد خواهیم بود. فیلم های زیادی که راه پیدا نکردند فیلم های خوبی هستند و موفق خواهند بود اما به نظر هیات انتخاب احترام می گذاریم.

وی ادامه داد: امیدوارم به شرایطی برسیم که قضاوت فیلم ها بر عهده مردم باشد.
حیدری در ادامه اظهار داشت: جشنواره فجر رویدادی است که دولت با چارچوب و مقررات حاکم بر آن برگزار می کند. امسال فیلم ها با توجه به موضوع و کیفیت و محتوا انتخاب شدند. قطعا ما تابع قوانین و مقرراتی هستیم که در وزارت ارشاد و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

دبیر جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که هیات انتخاب در چه مرحله ای فیلم ها را دیدند، پاسخ داد: نکته ای که در برگزاری جشنواره وجود دارد این است که وقتی فرم حضور در جشنواره را می پذیریم در شرایطی است که شاید یک ماه مانده به برگزاری، هنوز در حال فیلمبرداری هستند. به همین دلیل ممکن است نسخه های ارائه شده با هم تفاوت داشته باشد و این نقیصه جشنواره است که باید فیلم ها حداقل یک ماه قبل از برگزاری آماده باشند.
حیدری ادامه داد: سال گذشته و امسال هیچ فیلمی را زیر ۷۰ دقیقه نپذیرفتیم. امسال و سال گذشته برخی ها معترض بودند اما فیلم ها آماده نبود. و در جشنولره فیلم فجر، بر اساس نسخه ای که ارائه می شود تصمیم گیری می شود. بسیاری احترام گذاشتند و فیلم را ارائه دادند و برخی دیگر از آثار در روزهای پایانی آماده شد و ما نمی توانستیم آنها را بپذیریم.

وی افزود: من به طور قاطع می گویم هیات انتخاب در چارچوب سازمان سینمایی فیلم ها را انتخاب کردند. باید یاد بگیریم در مورد جایگاهی که قرار می گیریم، صادقانه عمل کنیم و بر اساس قوانین کشورمان فیلم بسازیم. امسال هم هیچ سازمان و ارگانی در انتخاب آثار دخیل نبوده و هیات انتخاب و دبیر پاسخگوی تک تک فیلم های انتخاب شده خواهد بود.

وی در بخش دیگر نشست عنوان کرد: سامانه سینوگرام تفاهمنامه ای با جشنواره منعقد کرده بود و برای صرفه جویی هزینه ای به آنها پرداخت نمی‌شد اما حالا باید خسارت های به وجود آمده برای اختلال در سایت را به دبیرخانه جشنواره پرداخت کنند. مشکل اصلی انتخاب صندلی بود که حذف شد و از پنجشنبه فروش بلیت برای شهرستان ها از طریق این سامانه آغاز می شود. بلیت ها به صورت تک سانس و تک بلیت نیست و شهرستان ها، مشکلی برای ثبت نام نخواهند داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code